Mali Stobniczanie

seforaban
Zespół Pieśni i Tańca Mali Stobniczanie rozpoczął działalność w 1986 roku w Choszczeńskim Domu Kultury. Stworzyła go ówczesna instruktor p. Halina Kluczewska. W zespole tańczyły i śpiewały dzieci z choszczeńskich szkół podstawowych. Od początku istnienia zespołowi towarzyszyła Kapela Ludowa. W 2004 roku zespół zakończył swoją działalność.
W 2015 roku Choszczeński Dom Kultury postanowił reaktywować grupę dziecięcą i tak we wrześniu ogłoszono nabór, a od października 2015 Zespół Pieśni i Tańca Mali Stobniczanie oficjalnie rozpoczął pracę. Instruktorem zespołu jest mgr Magdalena Szarawaga, która od lat tańczy w dorosłej formacji Stobniczan.
W skład zespołu wchodzą dzieci z gminy Choszczno w wieku od 6 do 12 lat. W swoim repertuarze mają jak dotąd wiązankę utworów z regionu wielkopolski zachodniej. Zespołowi zawsze na scenie towarzyszy Kapela Ludowa Stobniczanie, której instruktorem jest mgr Paweł Szarawaga.
Zespół już po czterech miesiącach pracy nad układem zaprezentował się po raz pierwszy 08.01.2016 r. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Choszcznie, a po 6 miesiącach pracy 20.03.2016 r. Mali Stobniczanie po raz pierwszy pojechali na występ do Łobza na WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD ZESPOŁÓW LUDOWYCH „Wielkanocne Spotkania z Folklorem – Baba Wielkanocna”, na którym zajęli II miejsce.