STOBNICZANIE

instruktor tańca: Joanna Suwińska
kapela : Paweł Szarawaga

 

Zespół Pieśni i Tańca STOBNICZANIE działający w Choszczeńskim Domu Kultury powstał w październiku 1983 r. Założycielami zespołu byli Krystyna Wiśniewska Bugaj i Janusz Łucki wspierani przez ówczesnego dyrektora CHDK Jana Kielę. W 1986 roku pracę z zespołem podjęła choreograf Halina Kluczewska, a Włodzimierz Kubacki założył i prowadził kapelę ludową. Na początku swojego istnienia zespół tworzyła młodzież szkolna i pracująca, później grały, tańczyły i śpiewały dzieci i młodzież ze szkół choszczeńskich zrzeszeni w czterech grupach tanecznych i kapeli. Po półtorarocznej pracy Choszcznianie pierwszy raz obejrzeli zespół, który zaprezentował się w tańcach narodowych. W ciągu pierwszych 20 lat pracy zespół wzbogacał repertuar i doskonalił swój warsztat artystyczny prezentując się w oryginalnych i stylizowanych układach tanecznych z wielu regionów Polski np.: lubelskiego, krakowskiego, łowickiego, rzeszowskiego, lubuskiego, śląskiego.

Koncerty STOBNICZAN przez lata były nieodzownym elementem ważnych uroczystości lokalnych. Zespół wielokrotnie odbył artystyczne podróże zagraniczne i zdobył wiele nagród  i wyróżnień.

W 2008r. po kilku latach przerwy STOBNICZANIE wznowili działalność w nowym składzie i przy akompaniamencie nowo odbudowanej kapeli. Obecnie zespół pracuje pod kierunkiem choreografa – Joanny Suwińskiej. Natomiast kapelę prowadzi Paweł Szarawaga. W repertuarze zespołu można znaleźć suity: lubuską, lubelską, poloneza oraz krakowiaka i wiele ludowych pieśni. STOBNICZANIE jeżdżą na festiwale, oraz występują podczas wielu ważnych uroczystości i wydarzeń.

W roku 2012 obecny skład zespołu zdobył tytuł laureata podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Ludowych w Łobzie. W roku 2013 Stobniczanie zdobyli wyróżnienie na w/wprzeglądzie.

 

Bieżące informacje znajdą Państwo na Facebooku: www.facebook.com/Choszczeńska-Orkiestra-Dęta